Show/Hide
weather iconFair 49°F

ACCESS (DRIVEWAY) BOARD OF APPEALS
MEETS:  As Needed
Street Department
199 Tenth Street
CONTACT:  Jack Frazier
(931) 645-7464

Mark Cook
Wally Crow
Councilman James Lewis
Bryce Powers

ADJUSTMENTS & APPEALS
MEETS: As Needed
Building & Codes Department
100 S. Spring Street
CONTACT: Clarksville Building & Codes
(931) 645-7426

Rex Hawkins (At Large)
Jim Maynard, Jr. (At Large)
Josh Wright (At Large)
Fulton Wilson (Contractor)
Vacant

ADULT ORIENTED ESTABLISHMENT BOARD
MEETS: As needed
CONTACT: Agent Tanner Pew
(931) 645-1126

Ken Day
Geno Grubbs                             
Monte Mitchell
Raby Nance
Stanley Ross

AIRPORT AUTHORITY (REGIONAL)
MEETS:  3rd Wednesday, 5:30 p.m.
Montgomery County Courthouse
CONTACT: John Patterson, Manager
(931) 431-2080
www.clarksvilleairport.com  

Ed Rufo (County)
James Halford (Authority)
Charles Hand (City)
Gary Mathews (City)
Sammy Stuard (County)

AIRPORT LIAISON
Jeff Burkhart (City)
Jason Hodges (County)
Kip McNeill (City)
Larry Rocconi (County)
Ron Sokol (County)
Joel Wallace (City)

ARTS & HERITAGE DEVELOPMENT COUNCIL
MEETS: 4th Thursday, 4 p.m.
Customs House Museum
200 S. Second Street
CONTACT: Ellen Kanervo, Executive
Director
(931) 551-8870
www.artsandheritage.us

Eric Branscome
Christopher Burawa
Judith Castleberry, Vice Chairperson
Micki Daugherty
Ellen Kanervo, Executive Director
Turner McCullough, Jr.
James Moore, Treasurer
Linda Nichols
Joyce Norris
Elizabeth Rankin
Sue Strange
Dixie Webb, Secretary
Debbie Wilson
Mary Nell Wooten, Chairperson
Joshua Wright

AUDIT COMMITTEE
MEETS: 3rd Wednesday, 8 a.m.,
every other month
City Hall Conference Room
One Public Square, 4th Floor
CONTACT: Lynn Stokes
(931) 648-6106

Wilbur Berry
Tim Hurst
Al Irby
George Sprinkel
Sonya Stewart 
Joel Wallace

BEER BOARD
MEETS: 4th Tuesday, 11:00 a.m.
Building & Codes Department
100 S. Spring Street
CONTACT: Agent Tanner Pew
 (931) 645-1126

Mark Hodges
Jerry Greenwell
Mary Rives

COMMUNITY ACTION AGENCY
MEETS: 3rd Thursday, noon,
every other month, location varies.
Leslie Chiodini, Director
350 Pageant Lane, Suite 307
(931) 645-7774

Tamara Adjei
Martha Brockman
Beverly Dycus
Bill Harpel
Phil Harpel
Timothy Grant
Valerie Guzman
Dr. Vernell Larkin
Georgia Lavelle
Ana Middleton


COMMUNITY HEALTH FOUNDATION
CONTACT: Paula Johnson
www.communityhealthfoundation.org

Dr. Marcos Arancibia
Anne Black
Mayor Jim Durrett
Kay Drew
Dr. Jennifer Ellis 
Ben S. Kimbrough
Mayor Kim McMillan
Mike O'Malley
Khandra Smalley
Joey Smith
Priscilla Story
Jack Turner
Suzanne Uffleman 


ECONOMIC & COMMUNITY DEVELOPMENT
BOARD
CONTACT: Economic Development Council
(931) 647-2331

Mark Barnett
Mayor Carolyn Bowers
Courtney Caudill
John Fuson
Mayor Kim McMillan
Lawson Mabry
Travis Rupe

ECONOMIC DEVELOPMENT COUNCIL
CONTACT: Economic Development Council
(931) 647-2331

Jerry Allbert
Billy Atkins
Tommy Bates
David Chesney
Wally Crow
Mayor Jim Durrett
Katie Gambill
Chris Goodman
Sen. Mark Green
Councilman Geno Grubbs
Don Jenkins
Rep. Curtis Johnson
Commissioner Charlie Keene
Brenda Kelley
Charlie Koon
Mayor Kim McMillan
Rose Melton
Joyce Norris
Carolyn Pierce
Lee Persinger
Rep. Joe Pitts
Steve Stroman
Councilman Joel Wallace
Ailsa White
Dr. B. J. Worthington
Cal Wray

ETHICS COMMISSION
MEETS:  As Needed
CONTACT:  City Attorney
(931) 645-7444

Robert T. Bateman
Ellen Kanervo
Hbert G. Smith
Gene Washer

EQUALIZATION BOARD
MEETS: The first ten days of June,
Assessor of Property, 350 Pageant Lane.
CONTACT: Assessor of Property
(931) 648-5709

Chris Barnett (County)
Doug Jackson (City)
Mark Kelly (City)
Chuck Padgett (County)
Bobby G. Wall (County)


FAIR BOARD
MEETS: As Needed
CONTACT:  Jennifer Byard
 (931) 645-7456
 
Jerry Allbert (County)
Jennifer Byard (City)
Rusty Evans (Agriculture Extension Office)
Nick Powell (County)
Mark Riggins (County)
David Shepard (City)
Mark Tummons (City)

GAS & PLUMBING BOARD
CONTACT:Building & Codes Department 
(931) 645-7426

Danny Alford
Ted Roberts

HISTORIC ZONING COMMISSION (REGIONAL)
MEETS: As Necessary
Regional Planning Commission
329 Main Street
CONTACT: Regional Planning Commission
(931) 645-7448

John Gannon (County Commission)
Geno Grubbs (City Council)
Doug Jones (Architect)
Gail Longton
Robert Nichols (Regional Planning Commission)
Gary Norris (General Public)
Marcia Williams

HOUSING AUTHORITY
MEETS: 1st Wednesday of Quarter, 1:15 p.m.
(January, April, July, October)
Housing Authority
721 Richardson Street
CONTACT: Wanda Mills, Director
(931) 647-2303

Dr. Jeannie Beauchamp
Gary Ellis, Sr.
Angela Jones
Martha Jones
Suzanne Langford
Ed Larson
David Riggins

HUMAN RELATIONS COMMISSION  
CONTACT:  Mayor's Office 
(931) 645-7444

Candy Johnson (Chair)
Joann Latz (Vice-Chair)
Maria Jimenez (Treasurer)
Rebecca Hines (Secretary)
Kenneth Roberts
Michael Dale
Mohsun Ghias
Feleesha Johnson
Jason Hodges
Alexandra Wills
Councilman Jeff Burkhart
Will Wyatt, Ex-Officio
Mayor Kim McMillan, Ex-Officio


MADISON STREET DESIGN REVIEW BOARD
Meets: Monday prior to Planning Commission, 2:30 p.m.
Regional Planning Commission
329 Main Street
CONTACT: John Spainhoward
(931) 645-7448

Carter Briggs
Cynthia Mitchell
Frank Parcells
Joel Wallace

MUSEUM BOARD
MEETS: 3rd Tuesday, 4 p.m.
Custom House Museum
200 S. Second Street
CONTACT: Alan Robison, Director 
(931) 648-5780
www.customshousemuseum.org

Jill Crow (County)
Carol Daniels (City)
Mac Edington (City)
Dave Farris (County)
Sollie Fott (City)
Garnet Ladd III (County) 
Suzanne Langford (County)
Ted Purdom  (County)
Dr. Carmen Reagan (City)
Ray Runyon (City)
Dianne Todd  (County)
Bill Wyatt (City)
EX-OFFICIO:
Linda Barnes (Guild)
Wanda Smith (City)
Tracy Jackson (Chamber)
Commissioner Charlie Keene (County)
Eleanor Williams (County Historian)

NATURAL GAS ACQUISITION CORPORATION
MEETS: 4th Friday, 9:30 a.m.
Gas & Water Department
NGAC, 2215 Madison St.
CONTACT: Fred Klein 
(931) 645-7400m Ext. 1100

Mark Briggs
Harry Crocker
Pat Hickey (GWS General Manager)
John Smith
Bob Yates

PARKING AUTHORITY
MEETS: 3rd Tuesday, 3:30 p.m.
City Hall, One Public Square,
CONTACT: David Smith
(931) 553-2436

Ted Crozier, Jr.
Charlsie Lankford
Bill Powers
Mitch Robinson
Linda Shepherd

POWER BOARD
MEETS: 4th Tuesday, 8 A.M.
CDE LIghtband
2201 Wilma Rudolph Boulevard
CONTACT: Clarksville Department of Electricity
(931) 648-8151
www.clarksvillede.com

Sally Castleman
Leo Milan
Ron Jackson
Joel Wallace
Wayne Wilkinson

PUBLIC ART COMMISSION
MEETS:  As Needed
Parks & Recreation Department
104 Public Square
CONTACT:  Jennifer Byard
(931) 645-7476

Mike Andrews
Jennifer Byard
Paul Collins
Ellen Kanervo 
Deanna McLaughlin
Kim McMillan (Ex-Officio)
Karen Par Moody
Alan Robison
Dixie Webb
Steve Wilson

RAIL SERVICE AUTHORITY
MEETS: As Needed
CONTACT: County Mayor 
(931) 648-5787

Mayor Kim McMillan (City)
Stan Williams (City)
Mayor Jim Durrett (County)
Bryce Sanders (County)

RESIDENTIAL DEVELOPMENT COMMISSION
MEETS: As Needed
CONTACT: Clarksville-Montgomery County Regional Planning Commission
(931) 645-7448

Ed Baggett (County Commission)
Alan Burkhart (Housing Task Force)
John Crabbe (Housing Task Force)
John Gannon (County Commission)
George Giles (Board of Education)
Valerie Guzman (City Council)
Joel Wallace (City Council)

Mayor Jim Durrett
Mayor Kim McMillan
Dr. David Ripple


SENIOR CITIZENS BOARD OF DIRECTORS
MEETS: 2nd Thursday, 3:00 p.m
Ajax Turner Center
953 Clark Street .
CONTACT: Anita Atchley, Director
 (931) 648-1345
www.ajaxturner.org

Doug Barber (County)
Patricia Blair (City)
Claudia Erb (City)
Sara Miller (County)
Joyce Paggoett (County)
Helga Redd (County)
Laura Ruizdesparza (City)
Annette Shrader (City)
Faye Smith (County)
Dick Stovall (City)
Howard Welch (City)            
Mike Williamson (County)

Director: Anita Atchley
Mayor Kim McMillan
Mayor Jim Durrett

SOLID WASTE PLANNING BOARD (REGIONAL)
MEETS: 4th Thursday of March
Landfill Office
3212 Dover Road
CONTACT: Bi-County Solid Waste
(931) 648-5751

Jay Albertia (City of Clarksville)
Buddy Bryant ( Robertson County)
Joe Creek ( Montgomery County)
Allen Ellis (Whitehouse, Greenbriar, Springfield)
Betty Gibbs ( Stewart County)
 

STORM WATER BOARD OF APPEALS
MEETS: As Needed
CONTACT: Clarksville Street Department
(931) 645-7444

Chris Goodman
Councilman James Lewis
Rick Reda
Billy Ray Suiter


TAXICAB PERMIT BOARD
MEETS: As Needed
CONTACT: Sylvia Skinner
(931) 648-6121

Lance Baker (City Attorney)
Deputy Chief Mike Parr (Police)
Sylvia Skinner (City Clerk)
Arthur Bing (Director of Transportation)


TREE BOARD
MEETS: 2nd Wednesday, 4 p.m.
City Hall Conference Room
One Public Square
CONTACT: Diann Nance
(931) 648-8701

John Beach
Karla Kean
Councilman James Lewis
Diann Nance
Charlie Rogers
Michael Thompson
Jimmy Weyant
Vacant

TWO RIVERS COMPANY BOARD OF DIRECTORS 
MEETS: 4th Thursday, 8:30 a.m.
City Hall Conference Room
One Public Square, 4th Floor

Jeff Bibb
Charlie Foust
Geno Grubbs
Suzanne Langford
Charlsie Hand
Lane Lyle
Mayor Kim McMillan
Mike O’Malley
Stanley Ross
Laura Schroeder
Sammy Stuard
Mary Nell Wooten
Cal Wray


TWO RIVERS COMPANY DESIGN REVIEW BOARD
MEETS:  3rd Tuesday, 3:00 p.m.
Building & Codes Department
100 S. Spring Street
CONTACT:  Cindy Baggett
(931) 645-7426

Ryan Bowie
Sally Castleman
John Crabbe
Michael Dale
Charles Foust
Billy Hadley
Rick Hollis
Allen Senseney
Joel Wallace
Josh Wright

ZONING APPEALS BOARD
MEETS: 1st Wednesday, 9:00 a.m.
Building & Codes
100 S. Spring Street
CONTACT: Clarksville Building & Codes
(931) 645-7426

Mark Kelly
Patty Kelly
Reid Poland
Bobby Powers
Glenn Rodgers


911 BOARD OF DIRECTORS
MEETS: 2nd Thursday, 3p.m.
Emergency Management Center
130 S. 1st Street
CONTACT: Emergency Management
 (931) 648-5702

Geno Grubbs (City)
David Harper (County)
Elisabeth Henley (County)
John Smith (County)
Suzanne Uffleman (City)
Jimmy Winters (City)

Sheriff John Fuson
Chief of Police Al Ansley
User Group Chair Tony Norfleet







 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last updated: 3/25/2015 9:12:56 AM